Wszystkie sterydy anaboliczne wywodzą się od jednego, naturalnego związku – męskiego hormonu płciowego, testosteronu (również używanego jako anabolik) i obecnie służą niemal wyłącznie jako wspomaganie kulturystów-amatorów. Przynajmniej z założenia.

Dostępność anabolików

W sieci internetowej znajdziemy sklepy oferujące najróżniejsze anaboliki legalnie i niektórych ludzi może to dziwić. Wszak wiadomości o stosowaniu niektórych środków przez sportowców wzbudzają niesmak, oburzenie, a nawet pogardę. Jednak to, co jest zakazane w środowisku zawodowców, nie oznacza wcale, że musi dotyczyć również amatorów, gdyż jak dotąd jedynie Stany Zjednoczone z państw zachodnich zakazały handlu sterydami na wolnym rynku. W Polsce są to substancje dozwolone, a ceny sterydów są na tyle przystępne, że sięga po nie z upodobaniem całkiem spore grono uprawiających kulturystykę.

Jak działają sterydy anaboliczne

Ich działanie jest bardzo proste i polega na anabolizmie, a więc wspomaganiu rozbudowy komórek. Głównie chodzi o wspomaganie i to znaczne, syntezy białek, ale w parze idzie również rozrost tkanki kostnej, co jest bardzo pożądanym skutkiem ich zażywania, gdyż nie zaburza stosunku kości do mięśni. Anaboliki zwiększają również produkcję czerwonych ciałek krwi, dostarczających tlen do wszystkich tkanek oraz wzmacniają wytrzymałość i siłę, umożliwiając wzmożenie treningu siłowego.

Zagrożenia dla zdrowia

Nadmiar szkodzi i tak pokrótce można scharakteryzować również pochodne testosteronu. Zazwyczaj polega to na tym, że młokos wchodzi do siłowni i widząc ćwiczącego obok, niesamowicie umięśnionego kolegę, pragnie natychmiast mu dorównać. Ci z ćwiczących, którzy trzymają się cykli przy wspomaganiu się anabolikami i nieprzekraczający zalecanych norm, ryzykują znacznie mniej, a w wypadku jedno- dwurazowych wspomagań, praktycznie wcale.

Pojawiają się jednak takie skutki uboczne jak łysienie albo nadmierne owłosienie, spadek libido i problemy z potencją, a ich nasilenie zależy od stopnia użycia sterydów oraz podatności organizmu na działania niepożądane i niekiedy nie występują. Problemem może być natomiast wzrost agresji i zaleca się stosownie antidotum pod postacią odpowiednich mieszanek ziołowych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *