Leki a suplementy diety – jaka jest różnica? 7 najważniejszych aspektów

08.08.2024 / Bez kategorii

Leki a suplementy diety – jaka jest różnica? 7 najważniejszych aspektów

Suplementy diety z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Szacuje się, że rynek suplementów w Polsce jest warty około 7 miliardów złotych (raport PMR “Rynek suplementów diety w Polsce 2023”). Leki a suplementy diety – jaka jest różnica, czy zdajemy sobie sprawę, co zażywamy? Kupujemy suplementy diety już nie tylko w aptekach, ale również w sklepach internetowych czy drogeriach. Według badań około 67% Polaków zażywa suplementy (Puls Medycyny). Według tego raportu prawie połowa Polaków przyjmujących suplementy nie konsultuje się w tej sprawie z żadnym specjalistą – farmaceutą, lekarzem czy dietetykiem.

Wiele osób nie dostrzega też różnicy pomiędzy lekiem a suplementem i nie zwraca uwagi na potencjalne niebezpieczeństwa nadmiernej suplementacji. Warto zapoznać się z naszym opracowaniem, aby być świadomym różnic pomiędzy tymi preparatami. 

Leki a suplementy diety – definicje i podstawowe wymagania.

W polskim prawie istnieje wyraźna różnica pomiędzy suplementem diety a lekiem. Producentów obowiązują przepisy w zakresie oznaczenia na opakowaniu rodzaju produktu – muszą oni jasno wskazać, czy mamy do czynienia z lekiem czy suplementem. Inna jest też definicja i ścieżka rejestracji oraz dopuszczalny sposób reklamowania tych produktów.

1. Produkty lecznicze, leki

Produkt leczniczy, lek – to substancja lub mieszanina substancji o działaniu leczniczym lub zapobiegającym chorobie. Jego działanie musi być udowodnione w oparciu o szczegółowe dane zawarte we wniosku o rejestrację. Rejestracji dokonuje się w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Wniosek rejestracyjny musi spełniać ściśle określone wymogi, zawiera dane o jakości, bezpieczeństwie i skuteczności preparatu. Wystąpienie o rejestrację leku wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o rejestrację i wprowadzeniu produktu na rynek, dokumentacja leku jest systematycznie aktualizowana, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i stale monitorować jakość leku.

Ściśle określone są także informacje, jakie musi zawierać ulotka leku – są to: skład preparatu, dawkowanie, przeciwwskazania, interakcje, skutki uboczne.

Na opakowaniu nazwa leku musi być wyrażona również w systemie Braille’a, aby umożliwić identyfikację osobom niewidomym i słabo widzącym. 

Oprócz ulotki dla pacjenta, każdy lek posiada Charakterystykę Produktu Leczniczego, która jest szczegółowym dokumentem zawierającym bardziej rozbudowane informacje o leku. Jest to nieodzowny dokument w pracy farmaceuty czy lekarza.

Reklama produktu leczniczego musi zawierać jego nazwę, substancję czynną (lub określenie “produkt złożony” przy więcej niż 3 składnikach) oraz jej ilość. Należy także podać wskazania, przeciwwskazania oraz ostrzeżenie: „Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.”

W Polsce nie można reklamować leków na receptę. 

Leki a suplementy diety

2. Suplementy diety

Suplement diety – to środek spożywczy zawierający witaminy, składniki mineralne lub inne substancje, których celem jest uzupełnienie niedoborów w organizmie. Suplementy wykazują działanie odżywcze lub inne fizjologiczne. 

O wprowadzeniu go na rynek decyduje Główny Inspektorat Sanitarny. Produkt taki musi się nadawać do spożycia i spełniać normy takie, jak pożywienie. Nie musi spełniać norm ilościowych składników, nie musi mieć też udowodnionej skuteczności. Dane ilościowe, jakościowe i działanie to deklaracja producenta. 

Suplementy diety nie mają działania leczniczego, czyli nie leczą chorób. Mają za zadanie odżywić nasz organizm, dostarczyć składników, których brakuje w naszej diecie. Nie mogą one zastępować zbilansowanych posiłków, są one jedynie do nich dodatkiem. Przykładem mogą być suplementy na włosy, które wzbogacając dietę w krzem (na przykład), sprawiają, że włosy stają się bardziej lśniące.

Suplementy diety muszą mieć na opakowaniu:

– określenie “suplement diety”, 

– informacje na temat zawartych składników, 

– porcję zalecaną do spożycia w ciągu dnia, 

– ostrzeżenie o nieprzekraczaniu dziennej zalecanej porcji do spożycia,

– stwierdzenie, że nie może być to zamiennik zbilansowanej dity,

– ostrzeżenie o przechowywaniu w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Reklama suplementów musi przedstawiać je w sposób rzetelny, nie może wprowadzać w błąd i sugerować działania leczniczego.  

Leki a suplementy diety - tabela podsumowująca

Leki a suplementy diety – podsumowanie w formie tabeli.

Produkt leczniczySuplement
1. Działanielecznicze, zapobiegające chorobomodżywcze lub inne fizjologiczne
2. Organ rejestrującyUrząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów BiobójczychGłówny Inspektorat Sanitarny
3. Akty prawneUstawa Prawo FarmaceutyczneUstawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia
4. Składnikisubstancje czynne w dawce wywołującej działanie leczniczeskładniki z wykazu dopuszczonych substancji; mogą zawierać takie same substancje, jak leki, ale w dawkach niewywołujących działania terapeutycznego
5. Ulotkakonieczna, zgodna z wymogami prawnyminie jest obowiązkowa
6. Kontrolastała kontrola i monitoring działań niepożądanychGIS, Zespół do spraw Suplementów Diety
7. Reklamatylko dla leków bez recepty, zgodna z wymogami prawnyminadzór UOKiK
Tabela 1. Leki a suplementy diety – najważniejsze różnice.


Oceń ten artykuł